انواع قهوه+طرز تهیه

احتمالا برای شما و یا اطرافیانتان پیش آمده است که به کافی شاپ رفته و با یک منو پر از انواع قهوه مواجه شده اید و نمی دانستید هر کدام چه اجزایی دارد و کدام را انتخاب کنید که به سلیقه ی شما نزدیک تر باشد.

به طور کلی از نظر نوع تهیه ی قهوه، دو مدل قهوه داریم. نوع اول قهوه ی دمی است و نوع دوم اسپرسو است. بقیه انواع قهوه هایی که هر از چندگاهی نامش به گوشتان می خورد در واقع مشتق شده از همین دو نوع قهوه می باشد.

انواع مختلف قهوه+طرز تهیه
انواع مختلف قهوه+طرز تهیه
تفاوت قهوه های مختلف در چیست؟

در واقع می توان گفت به طور کلی قهوه های مختلف تفاوت چندانی در دانه ی قهوه ی آسیاب شده ی آنها ندارند. و اصولا تفاوت در قهوه ها به نوع تهیه کردن آن ها برمی گردد. مثلا دانه ی قهوه ای که برای اسپرسو استفاده می شود با بقیه انواع قهوه ها تفاوتی ندارد و فقط ممکن است از دانه های کمی برشته تر و تیره تر برای آسیاب کردن استفاده کنند. اصل تفاوت در روش تهیه و دم کردن قهوه است.

 

1) قهوه دمی :

انواع قهوه ی دم کردنی:

دو نوع قهوه ی دم کردنی داریم. قهوه ترک و قهوه فرانسه. که باز هم تاکید می کنم این دو نوع قهوه تفاوتی در نوع دانه ی قهوه با یکدیگر ندارند. و تفاوت اصلی در نوع دم کردن هر کدام از آنهاست.

 

دم کردن قهوه ترک:

برای دم کردن قهوه ی ترک احتیاج به مقداری قهوه ی آسیاب شده تازه برشته دارید که دانه های آن کاملا یکدست پودر شده باشند. البته می توانید از پودر قهوه های آماده هم استفاده کنید. مقداری آب سرد هم نیاز است.قهوه ی ترک را داخل قهوه جوش و روی حرارت مستقیم شعله ی گاز آماده می کنند. وسیله ای که ما به نام قهوه جوش میشناسیم ترک ها به آن جِزوه می گویند.

جِزوه چیست؟

جزوه در واقع وسیله ای است که برای تهیه و دم کردن قوه ترک از آن استفاده می کنند. کف ظرف پهن است سپس به سمت بالا که میاید کمی باریک شده و مجددا دهانه ی ظرف بازتر از میانه ی آن است. دسته ی بلندی دارد برای اینکه بتوان به راحتی آن را روی شعله ی آتش قرار داد. عموما از جنس مس است اما در جنس های دیگری هم مشاهده شده است.

 

قهوه ترک+طرز تهیه

طرز تهیه و دم کردن قهوه ترک:

به ازای هر نفر یک قاشق سرپر مربا خوری پودر قهوه را داخل قهوه جوش می ریزیم. و با همان فنجانی که قصد سرو قهوه را داریم به تعداد مورد نظر آب سرد اضافه می کنیم. خوب با چنگال مخلوط قهوه و آب را هم می زنیم. سپس روی حرارت مستقیم گاز قرار داده و شعله را نسبتا کم می کنیم. اگر شعله کم باشد قهوه طعم بهتری خواهد داشت.
در این مرحله نیازی نیست قهوه جوش را تکان دهیم. اگر روی قهوه کف جمع شد آن را با قاشق برداشته و داخل فنجان ها می ریزیم. و در نهایت قهوه جوش را به صورت دورانی روی شعله حرکت می دهیم تا قهوه از کف ظرف شروع به جوشیدن و بالا آمدن کند.

به محض اینکه قهوه از کف ظرف به سمت دهانه بالا آمد آن را از روی شعله برداشته و اجازه می دهیم کمی فروکش کند. سپس دو مرتبه ی دیگه قهوه را روی شعله گرفته و به حالت دورانی تکان می دهیم تا شروع به بالا آمدن کند. در کل این دو مرتبه روی هم رفته زیر 1 دقیقه طول می کشد و خیلی به سرعت اتفاق می افتد.

 

طرز تهیه و دم کردن قهوه فرانسه:

به طور کلی قهوه فرانسه را توسط دستگاه های قهوه ساز برقی تهیه می کنند. به این صورت که یک قوری و یا محفظه در زیر دستگاه قهوه جوش قرار دارد و یک بخش صافی مانند روی قوری قرار گرفته که قهوه ی پودر شده بر روی ان قرار می گیرد. سپس آب جوش از بالای محفظه روی این صافی و قهوه ها ریخته و یک قهوه ی کلاسیک صاف شده را به ما می دهد.
برای اینکه دمای قهوه ی به دست آمده در حد مطلوبی حفظ شود، در زیر آن مانند انواع چای ساز هایی که قوری روی آنها قرار می گیرد. یک المنت حرارتی تعبیه شده است و قوری قهوه ساز روی آن قرار گرفته است.

 

 

 

2) قهوه اسپرسو

نوع دوم از قوه ها که در بالای مقاله نیز به آن اشاره کردیم، قهوه اسپرسو می باشد. انواع و اقسام مختلفی قهوه، از قهوه ی اسپرسو مشتق می شود که در ادامه آن ها را برایتان معرفی می کنیم.
ابتدا بریم و با خود قهوه ی اسپرسو آشنا شویم:

اسپرسو اولین بار توسط ایتالیایی ها ایجاد شد. این قهوه در ابتدا به این منظور ایجاد شده بود که بتوان در مدت زمان کوتاهی قهوه را تهیه کرد و عطر و طعم خوبی هم داشته باشد. نام اسپرسو در واقع خود گویای همه چیز هست. اسپرسو از ترکیب دو کلمه ی لاتین پِرِشِر و اِکسپرس ایجاد شده است که اولی به معنی فشار و دومی به معنی سریع است. در واقع اشاره به قهوه ای دارد که در فشار بالا و با سرعت تهیه می شود.

اسپرسو در واقع به این صورت تهیه می شود که آب با فشار بسیار زیاد و در مدت زمان کمی از لا به لای دانه های پودر شده ی قهوه عبور می کند و در فنجان می ریزد. به دلیل فشار بالایی که بر دانه های قهوه وارد می شود به خوبی عطر و طعم و عصاره ی آن استخراج شده و قهوه ی جذابی برای نوشیدن آماده می شود.
اسپرسو توسط دستگاه های اسپرسوساز ساخته می شود و تهیه ی آن بدون دستگاه و در منزل عملا می توان گفت شدنی نیست چون شما نمی توانید فشار زیاد را ایجاد نمایید. و این عمل احتیاج به دستگاه های اسپرسو ساز دارد که نوع خانگی آن نیز در بازار وجود دارد و اگر تمایل زیادی به نوشیدن اسپرسو دارید می توانید خریداری کرده و روزانه از عطر و طعم بی نظیر اسپرسو بهره مند شوید.

 

یک اسپرسوی خوب را چگونه بشناسیم؟

به طور کلی روی اسپرسو یک لایه کف نازک تشکیل می شود که تقریبا باید برنزی یا طلایی رنگ باشد. به این کف اصطلاحا کِرِما می گویند. در صورتی که لایه ی کرما سفید و یا قهوه ای رنگ باشد نشان دهنده ی خوب نبودن اسپرسو است. که یا دانه های قهوه به خوبی بو داده نشده است و یا تاریخ انقضای ان گذشته است. هر چه قدر این لایه ی کرما بیشتر باشد نشان دهنده ی با کیفیت تر بودن اسپرسوی شماست.

 

 

 قهوه امریکانو

در واقع می توان گفت قهوه ی امریکانو همان اسپرسو است با این تفاوت که با افزودن آب جوش به ان رقیق اش کرده اند. برای تهیه ی امریکانو از اسپرسوی آماده شده استفاده می کنند و مقداری آب جوش رت روی آن می ریزند. توجه کنید که مهم است ابتدا اسپرسو داخل فنجان باشد و سپس آب جوش به آن اضافه شود و اگر این ترتیب برعکس شود با نوع دیگری از قهوه مواجه هستیم.

 

قهوه لانگ بلک

این قهوه هم دقیقا مشابه امریکانو است با این تفاوت که ابتدا آب جوش داخل فنجان است و سپس اسپرسو ی آماده شده به ان اضافه می شود.

 

قهوه دوپینو (اسپرسو دبِل)

در واقع همان اسپرسو است اما به اندازه ی دو شات اسپرسو، سرو می شود و تنها تفاوت آن با اسپرسو در واقع در حجم آن است.

قهوه ریسترتو

در واقع باز هم پایه ی این قهوه همان اسپرسو است. با این تفاوت که با حجم کمتری سرو می شود و عموما از مقدار آب آن کاسته می شود. به همین دلیل مقداری غلیظ تر از اسپرسو است اما با حجم کمتر.

 

قهوه لانگو

باز هم در اینجا با اسپرسو سر و کار داریم. اما این بار حجم آن تقریبا سه برابر یک شات اسپرسو است. و باز هم تفاوت آن با اسپرسو تنها در حجم آن است.

 

کافه کِرِما

باز هم همان اسپرسو است با این تفاوت که از نظر حجمی پنج برابر یک شات اسپرسو معمولی است و درون فنجان کاپوچینو سرو می شود.

 

کافه کوبانو

این نوع از قهوه که به قهوه ی کوبایی نیز معروف است. در واقع ابتکار مردم کوبا بعد از ورود اسپرسو از ایتالیا به کشورشان است. برای تهیه ی کافه کوبانو احتیاج به حدودا یک یا دو شات اسپرسو داریم. مقداری اسپرسو را در فنجانی جداگانه با مقداری شکر قهوه ای مخلوط می کنند و سپس به بقیه ی اسپرسو درون فنجان اضافه می کنند.
در این نوع قهوه نوعی کف کرمی رنگ بر سطح آن تشکیل می شود که به علت استفاده از شکر قهوه ای است و نام ان اسپوما است. و اگر میخواهید کف غلیظ تر و روشن تری داشته باشید از شکر قوه ای بیشتری استفاده نمایید.

 

کافه کن هیلو

در زبان ایتالیایی کافه کن هیلو به معنای قهوه ی سرد است. این نوشیدنی بسیار مناسب فصل تابستان است. برای تهیه ی این قهوه از یک شات اسپرسو و مقداری شکر استفاده می شود. سپس سه قالب یخ به آن اضافه می شود.

 

آفوگاتو

آفوگاتو باز هم بر پایه ی اسپرسو است و مناسب فصل تابستان. در واقع آفوگاتو یک شات اسپرسو است به همراه یک اسکوپ بستنی وانیلی که به آن اضافه می شود.

 

کورداتیتو

کورداتیتو در واقع یک شات قهوه کوبانو که در بالا طرز تهیه ی آن را گفته ایم. به علاوه ی همان میزان شیر داغ است که به آن اضافه می شود. و یک لایه نازک کف شیر روی آن قرار می گیرد.

 

ماکیاتو:

دو مدل قهوه ماکیاتو داریم، نوع اول اسپرسو ماکیاتو و نوع دوم لاته ماکیاتو تفاوت این دو نوع قهوه در مقدار شیری است که در آنها استفاده می شود.

 

اسپرسو ماکیاتو:

از یک شات اسپرسو تشکیل شده (حدود 30 میلی لیتر اسپرسو معادل یک شات است)، و مقداری فوم یا کف شیر که روی آن می ریزند و مقداری طعم اسپرسو را ملایم تر می کند.

 

لاته ماکیاتو:

از یک شات اسپرسو به علاوه مقداری شیر به علاوه فوم یا کف روی شیر تشکیل شده است. تفاوت آن با اسپرسو ماکیاتو این است که اسپرسو ماکیاتو صرفا فوم شیر را دارد، اما لاته ماکیاتو هم فوم شیر دارد و هم مقداری از خود شیر را دارد.

 

 

 

ویانا:

تشکیل شده از دو شات اسپرسو به علاوه مقداری خامه قنادی بر روی آن

 

گالا او:

این نوع قهوه تشکیل شده از دو شات اسپرسو به علاوه کف یا همان فوم شیر به میزان 3 برابر حجم اسپرسو که درون لیوان سرو می شود .

 

 

کافه لاته:

کافه لاته تشکیل شده از دو شات اسپرسو(معادل 60 میلی لیتر) به علاوه شیر بخار زده شده توسط دستگاه به میزان حدودا 3 تا 5 برابر حجم اسپرسو داخل لیوان و یا فنجان بزرگ.

 

 

موکا:

موکا تشکیل شده است از دو شات اسپرسو به علاوه دو برابر حجم اسپرسو شکلات داغ. که روی آن را با خامه قنادی می پوشانند.

 

 

بورجیا:

بورجیا در واقع همان موکا است. با این تفاوت که داخل خامه آن مقداری پودر دارچین و تکه های خیلی کوچکی از پرتقال قرار می ریزند.

 

کاپوچینو:

کاپوچینو، ترکیبی از شیر فوم گرفته به علاوه ی اسپرسو است. برای تهیه اسپرسو از دو شات اسپرسو به علاوه دو برابر مقدار اسپرسو شیر فوم گرفته استفاده می شود. به طوری که حجم شیر و فوم روی شیر مساوی هم باشد. در واقع نصف شیر و نصف فوم. روی آن را هم با مقداری پودر کاکائو تزئین می کنند.

 

 

وایت فلت:

وایت فلت در واقع ترکیبی از دو شات اسپرسو به علاوه ی شیر بخار زده می باشد و روی آن کف تشکیل نمی شود. مقدار شیر باید دو برابر مقدار اسپرسو باشد.

 

 

به طور کلی همانطور که مشاهده کردید پایه و اساس تمامی این قهوه ها اسپرسو بود. و تفاوتشان در داشتن یا نداشتن شیر، خامه، فوم شیر، آب جوش و … بود. یکی دیگر از این تفاوت ها در مقدار مصرفی هر کدام از این افزودنی ها بود. اگر یک دستگاه اسپرسوساز خانگی داشته باشید با کمی تمرین می توانید تمامی این قهوه هایی که برایتان شرح دادیم را درست کنید و اعضای خانواده و مهمان هایتان را در پذیرایی از آنها سورپرایز کنید. گزینه ی راحت تر هم این است که به یک کافی شاپ رفته و این بار وقتی منو را مقابلتان قرار می دهند با اعتماد به نفس زیاد می توانید هر کدام یک از قهوه ها را که دوست دارید انتخاب کنید و سفارش دهید. چون دیگر یاد گرفته اید که چه تفاوت هایی با هم دارند و هر کدام از چه اجزایی تشکیل شده اند.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
تماس مستقیم