پیشگیری و درمان کرونا با گیاهان دارویی

این روز ها اکثر مطالب و اخباری که می شنویم راجع به بیماری کرونا است. و دغدغه ی اساسی خانواده ها این است که علاوه بر رعایت کردن پروتکل های بهداشتی توصیه شده، چه کار های دیگری می توانند انجام بدهند تا از شر ویروس کرونا در امان باشند. و می توان گفت خیلی ها با روش های خانگی و استفاده از گیاهان دارویی به دنبال پیشگیری و درمان کرونا هستند. در این مدت بازار فروش برخی محصولات گیاهی به شدت داغ شده بود و خیلی از افراد به عنوان مثال به دنبال خرید پودر سیر و یا خرید پودر زنجبیل بودند.

برخی از تحقیقات داخلی و خارجی این ادعا را دارند که کمک به بهبود و درمان کرونا با دارو های گیاهی امکان پذیر است. با توجه به اینکه در این روز ها و اوج شیوع این بیماری، سلامتی برای ما در اولویت بسیار زیادی قرار دارد و اکثر ما نگران این مساله هستیم. لازم دیدیم تا تمامی اطلاعاتی را که راجع به درمان کرونا با گیاهان دارویی به دست آورده ایم با شما به اشتراک بگذاریم. در ادامه به معرفی گیاهانی می پردازیم که در طب سنتی برای درمان و پیشگیری از بسیاری از بیماری های ویروسی، خصوصا کرونا توصیه شده اند. اگر شما این دغدغه را دارید با ما همراه باشید.

درمان کرونا با دارو، آیا واقعا صحت دارد؟

تا قبل از تهیه و تولید واکسن توسط شرکت های داروسازی و مراکز تحقیقاتی مختلف در سراسر دنیا، اکثر دارو ها و درمان هایی که توسط طب نوین و طب سنتی تجویز می شدند. بیشتر با نیت کاهش علائم مختلفی که این بیماری ایجاد می کند بوده است. و نمی توان گفت که به طور قطعی کرونا درمان دارویی دارد. علائمی که کرونا ویروس در بدن انسان ایجاد می کند طیف گسترده ای دارد و می تواند نقاط مختلف و ارگان های مختلفی از بدن فرد بیمار را درگیر کند. اما به طور کلی بیشترین تاثیر را روی دستگاه تنفسی و خصوصا ریه می گذارد.

بنابراین بیشترین تمرکز کادر درمان، بر کاهش علائمی است که این بیماری در نقاط مختلف بدن ایجاد کرده است. مثلا برای کاهش تب و بدن درد و سرفه از طریق تجویز دارو اقدام می شود. یا در مواردی که سطح اکسیژن خون پایین است و بدن در شرایط بحرانی قرار دارد از دستگاه های اکسیژن استفاده می شود. در واقع با این نوع درمان به بدن و سیستم ایمنی بدن کمک می کنیم که راحت تر بتواند با این ویروس مقابله کرده و روند طبیعی بهبودی سریع تر طی شود.

درمان کرونا با گیاهان دارویی در طب سنتی

از ابتدای سال 2019 که شیوع بیماری کرونا اوج گرفت. همگام با تحقیقاتی که دانشمندان طب نوین برای پیداکردن راهی برای درمان انجام می دادند. عده ای از محققان و دانشمندان نیز با تمرکز بر طب سنتی شروع به تحقیق و بررسی تاثیر گیاهان دارویی بر درمان کووید 19 کردند.این طب بیشتر مربوط به کشور های چین، هند و ایران است.

از آن زمان تا کنون حدود دو سال می گذرد و تحقیقات زیادی نیز در مجلات مختلف علمی به چاپ رسیده است. متاسفانه تحقیقات دانشمندان کشور خودمان هنوز در این مجلات به صورت چاپ شده مشاهده نمی شود. که این مساله می تواند مربوط به طولانی بودن پروسه ی پذیرش مقالات تا زمان چاپ آنها باشد. اخبار حاکی از آن است که تعداد زیادی از مقالات پذیرش شده اند اما هنوز به نوبت چاپ نرسیده اند.

اما به طور کلی همانطور که در بالای مطلب برایتان شرح دادیم فعلا درمان قطعی دارویی برای این بیماری وجود ندارد. اما می توان با داروهای گیاهی علائم ناشی از بیماری را بهبود داد. یا حتی می توان به منظور پیشگیری از آن ها استفاده کرد.

 

 

دیدگاه طب سنتی و ایرانی درباره ماهیت بیماری کرونا چیست؟

یکی از اعتقاداتی که طب سنتی درباره بیماری های ویروسی مختلف دارد، که کرونا ویروس هم مستثنی نیست. این است که با توجه به مزاجی که هر فصل دارد، علائم بیماری هم می تواند به صورت متفاوتی بروز کند. به عنوان مثال فصل بهار دارای مزاج گرم و تر است و کرونا هم در این فصل به صورت بیماری پوستی بروز کرد که برخی آن را با نام کاوازاکی می شناسند. یا در حال حاضر که وارد فصل تابستان شده ایم مزاج این فصل گرم و خشک است. به همین دلیل بیماری بیشتر علائم گوارشی از خود بروز می دهد.

بنابراین در فصل بهار تمرکز بیشتر بر تجویز داروهای گیاهی ای است که به درمان مشکلات پوستی کمک می کنند. و در فصل تابستان تمرکز بیشتر بر روی گیاهان دارویی و یا دمنوش های مفید برای سلامت سیستم گوارش می باشد.

با شناخت این مسائل و شناخت غلبه ی مزاجی که هر فرد در بدن خود دارد. می توان از طریق مصرف گیاهان دارویی و یا حتی مصرف بسیاری از گیاهان بومی مناطق مختلف که خاصیت دارویی دارند، برای بهبود بیماری کرونا اقدام کرد.

 

 

 

و اما سوال اصلی: کدام گیاه دارویی برای درمان و پیشگیری از کرونا تجویز می شود؟

عملکرد سیستم ایمنی در مواجهه با ویروس

ابتدا قبل از اینکه گیاهان دارویی که برای درمان کرونا موثر و کمک کننده هستند را نام ببریم. اجازه دهید توضیح کوتاهی راجع به نحوه عملکرد سیستم ایمنی در مقابل این ویروس بدهم. تا راحت تر بتوانید برای مصرف کردن و یا عدم مصرف گیاهان دارویی در منزل تصمیم بگیرید.

سیستم ایمنی بدن از طریق سلول های مختلفی که برای مقابله با ویروس ها دارد مقدار زیادی ترکیبات فعال اکسیژن تولید می کند. که برای عوامل بیگانه و ویروس ها سمی محسوب می شوند. اما از یک جایی به بعد ترشح بیش از حد این مواد ممکن است تنیجه ی عکس دهد. و باعث اختلال در سیستم ایمنی شود. که این مساله می تواند باعث شود ویروس راحت تر به درون سلول های بدن ما نفوذ کند. بنابراین همواره نیاز به یک تعادل در سیستم ایمنی بدن داریم و باید این التهابات ایجاد شده در بدن مقداری کاهش یابند تا تعادل مجددا برقرار شود.

بسیاری از داروهای شیمیایی که در حال حاضر برای بیماران در بیمارستان ها تجویز می شود و آن ها را از مرگ نجات می دهد. دقیقا ترکیبات ضد التهابی هستند. داروهایی مثل دگزامتازون و انواع کورتون هایی که تجویز می شوند.

 

 

گیاهان دارویی موثر بر بهبود کرونا چند دسته هستند:

• گیاهان دارویی موثر بر سیستم ایمنی که به حفظ تعادل کمک می کنند

• گیاهان دارویی موثر بر سیستم تنفسی ، ریه ها و کاهش دهنده ی تب

• گیاهان دارویی موثر بر سیستم گوارشی به منظور بهبود علائم گوارشی بیماری کرونا

 

 

گیاهان موثر بر تقویت سیستم ایمنی:

اکیناسه یا سرخارگل، زوفا، مریم گلی، زنجبیل، گل محمدی، گل گاو زبان، اسطوخدوس، تخم گشنیز، زعفران، سیاهدانه، بابونه، مرزنجوش، آویشن، شیرین بیان و عناب.
اکثر این موارد طبعی گرم و خشک دارند. و برای تقویت سیستم ایمنی و کمک به حفظ تعادل در سیستم ایمنی موثر اند. اما برای افرادی که درگیر بیماری های کبدی هستند مصرف این داروهای گیاهیی توصیه نمی شود.

 

گیاهان دارویی موثر بر سیستم تنفسی و بیماری های ریوی:

آویشن، مرزنجوش یا پونه کوهی، شیرین بیان، انغوزه، گل ختمی، گل پنیرک، به دانه، پرسیاوشان، نعناع یا منتول، اکیناسه یا سرخارگل.
این گیاهان اکثرا به منظور بهبود و درمان سرفه و مشکلات تنفسی مصرف می شوند و نتایج خوبی از بهبود در بیماران کرونایی با مصرف این داروهای گیاهی گزارش شده است.

 

گیاهان موثر بر بهبود عملکرد سیستم گوارشی در بیماران کرونایی:

شیرین بیان، چای بابونه، روغن نعنا، زنجبیل، اسفرزه، رازیانه
همانطور که در موارد بالاتر بیان شد، این گیاهان علاوه بر خواصی که برای درمان بیماری های گوارشی دارند. بر تقویت سیستم ایمنی و
بیماری های تنفسی نیز بسیار موثر اند. بنابراین گزینه ی مناسبی برای مصرف به منظور پیشگیری از ابتلا به کرونا و یا درمان بیماری کووید19 هستند.

 

شما می توانید تمامی گیاهان دارویی مورد نیاز خود را خیلی راحت از طریق وبسایت هوردانه سفارش دهید. و پس از نهایی شدن خریدتان، درب منزل تحویل بگیرید.
خرید های اینترنتی کمک میکند هم به منظور پیشگیری از ابتلا به کرونا شرایط قرنطینه را بهتر رعایت کنید. و هم در زمان و وقت شما صرفه جویی می شود.
هوردانه اینجاست تا فرآیند خرید را برای شما ساده تر کند.

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
تماس مستقیم